Διαφορές μεταξύ XFP και SFP

XFP εναντίον SFP

Τα τεχνικά πράγματα μας δυσκολεύουν πραγματικά να καταλάβουμε τι είναι. Αν και οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζουμε την τεχνολογία, προσπαθούμε ακόμα να κατανοήσουμε τις τελευταίες τάσεις της εποχής μας. Νομίζετε ότι θέλετε να αποκτήσετε ένα μόνοι σας, αλλά δεν ήξερα ακριβώς Γιατί χρειαζόταν ένα. Αυτό περιλαμβάνει την κατοχή ενός υπολογιστή. Εάν έχετε παρατηρήσει, η ανάπτυξη και ανάπτυξη υπολογιστών έχει αυξηθεί σημαντικά. Κάθε μέρα ακούμε πολλά για ενημερώσεις υπολογιστή. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω της τηλεόρασης ή ακόμη και μέσω του Διαδικτύου. Η γενιά του σήμερα μοιάζει με ρομπότ τεχνολογίας. Δεν γνωρίζουμε αν τα μυαλά των ανθρώπων σήμερα είναι κατασκευασμένα από καλώδια και βύσματα, καθώς είναι σε θέση να ανταποκριθούν στις συνεχιζόμενες αλλαγές του τεχνολογικού κόσμου.



Ακόμη και στη γραμμή των τηλεπικοινωνιών έχει εξελιχθεί σταδιακά. Υπάρχουν πολλοί πομποδέκτες που παράγονται για να αυξήσουν το σήμα σας. Ένας πομποδέκτης είναι ένα πακέτο με πομπό και δέκτη. Όλα έρχονται σε ένα. Οι πομποδέκτες είναι ουσιώδης Για ασύρματος συσκευές επικοινωνίας. Τα κινητά τηλέφωνα, τα ασύρματα τηλέφωνα και τα εύχρηστα, αμφίδρομα ραδιόφωνα έχουν εγκατεστημένους πομποδέκτες.



Για να μπορέσουμε να μεταδώσουμε δεδομένα, χρειαζόμαστε πομποδέκτες. Ο πιο συνηθισμένος τρόπος μετάδοσης δεδομένων είναι η χρήση με βάση το φως ίνα οπτική. Η χρήση ηλεκτρονικών σήματα είναι ο παραδοσιακός και πιο αργός τρόπος μετάδοσης δεδομένων. Οι καλύτερες λειτουργικές μονάδες που χρησιμοποιούνται σήμερα είναι οι λειτουργικές μονάδες XFP και SFP. Αυτές οι ενότητες είναι οι καλύτερες λύσεις σας για να έχετε μεγαλύτερη ποιότητα σήμα παραδόθηκε στο σπίτι σας. Εκτός από αυτό, είναι επίσης οικονομικά αποδοτικές.

XFP



Τι είναι η μονάδα XFP; Το 'XFP' σημαίνει '10 Gigabit Small Form Factor Pluggable.' Με το XFP σίγουρα θα ζήσετε μια γρήγορη μετάδοση δεδομένων στο δίκτυο του υπολογιστή σας, συμπεριλαμβανομένων των τηλεπικοινωνιακών σας συνδέσμων. Το XFP εμφανίστηκε το 2002 μαζί με το XFI, ένα από τα ηλεκτρικά του εξαρτήματα. Επινοήθηκε από την Ομάδα Συμφωνίας πολλαπλών πηγών XFP.

Σύμφωνα με τη Wikipedia, το XFP είναι μια μονάδα εναλλαγής με δυνατότητα εναλλαγής και πρωτοκόλλου. Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να αντικαταστήσετε το στοιχείο χωρίς να κλείσετε ολόκληρο το σύστημα. Το XFP μπορεί να αντικατασταθεί χωρίς διακοπή της λειτουργίας του συστήματός σας. Η συνήθης λειτουργία του είναι σε οπτικά μήκη κύματος 850 nm, 1310 nm ή 1550 nm. Για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε αυτήν τη μονάδα στον υπολογιστή σας, θα πρέπει να έχετε ένα από αυτά: 10 Gigabit Ethernet, 10 Gbit / s Fiber Channel, Synchronous Optical Networking σε OC-192 Rates, Synchronous Optical Networking STM-64, 10 Gbit / s Optical Δίκτυο μεταφορών OTU-2 και παράλληλοι σύνδεσμοι οπτικών. Οι μονάδες XFP μπορούν να λειτουργήσουν με ένα μόνο τεχνικό πολυπλεξίας διαίρεσης μήκους κύματος ή πυκνού μήκους κύματος.

SFP



Το 'SFP' σημαίνει 'Small Form-factor Pluggable'. Είναι επίσης ένας τύπος πομποδέκτη που μπορεί να κάνει το σήμα και τις τηλεπικοινωνίες σας καλύτερα από τους άλλους. Διαφορετικά γνωστό ως Mini GBIC, η λειτουργία του είναι κάπως παρόμοια με τον πομποδέκτη GBIC αν και είναι μικρότερης μορφής.

Οι πομποδέκτες SFP χρησιμοποιούνται κυρίως στις τηλεπικοινωνίες και τη μετάδοση δεδομένων. Αυτές οι μονάδες μπορούν να συνδέσουν εξοπλισμό όπως δρομολογητές και διακόπτες. Υποστηρίζει άλλο εξοπλισμό επικοινωνίας, όπως οι ρυθμοί δεδομένων Gigabit Ethernet και Fiber Channel, SONET, SFP Plus και 10 Gbps. Για κάθε τύπο πομποδέκτη SFP, λειτουργεί με διαφορετικά μήκη κύματος σε ένα καθορισμένο τοποθεσία ή απόσταση. Σύμφωνα με την Evergreencomm, το SX SFP χρησιμοποιεί 850nm για μέγιστο 550 μέτρα, το LX SFP χρησιμοποιεί 1310nm για μέγιστο 10km, το ZX SFP μπορεί να φτάσει τα 80km. Το Copper SFP χρησιμοποιεί μια διεπαφή RJ45. Η συνάρτηση DOM για ένα SFP είναι διακριτική. Υποστηρίζει τους χρήστες να εντοπίσουν την κατάσταση λειτουργίας του SFP σε πραγματικό χρόνο.

Περίληψη:

  1. Οι πομποδέκτες είναι απαραίτητοι για συσκευές ασύρματης επικοινωνίας. Ο πιο προτεινόμενος τρόπος μετάδοσης δεδομένων είναι η χρήση οπτικών ινών με βάση το φως.

  2. Το 'XFP' σημαίνει '10 Gigabit Small Form Factor Pluggable' ενώ το 'SFP' σημαίνει 'Small Form-factor Pluggable'.

  3. Και οι δύο μονάδες μπορούν να σας προσφέρουν μεγαλύτερη ισχύ σήματος στο δίκτυο υπολογιστών σας και σε συνδέσμους τηλεπικοινωνιών.

Δημοφιλείς Αναρτήσεις

Διαφορά μεταξύ DFD και διάγραμμα ροής

DFD vs Διάγραμμα ροής Διάγραμμα ροής δεδομένων Ένα διάγραμμα ροής δεδομένων είναι η γραφική ή οπτική αναπαράσταση της ροής δεδομένων μέσω επιχειρηματικών διαδικασιών. Αυτά βοηθούν

Διαφορά μεταξύ Facebook και Tuenti

Το Facebook εναντίον Tuenti Tuenti, το οποίο μερικές φορές αναφέρεται ως «ισπανικό Facebook», έχει γίνει, τα τελευταία χρόνια, ένας από τους πιο δημοφιλείς όρους στο Διαδίκτυο

Διαφορά μεταξύ VLAN και LAN

VLAN έναντι LAN Το VLAN και το LAN είναι δύο όροι που χρησιμοποιούνται συχνά στο πεδίο δικτύωσης. Το «LAN» συντομογραφείται ως «Local Area Network» είναι ένα δίκτυο υπολογιστών στο οποίο a

Διαφορά μεταξύ Java και C ++

Java vs C ++ Το C ++ αναπτύχθηκε πριν από πολύ καιρό ως διάδοχος του C, μιας γλώσσας προγραμματισμού. Είναι πολύ ευέλικτο και οι χρήστες μπορούν να κάνουν δομημένα ή αντικειμενοστραφή

Διαφορά μεταξύ ραπ και τραγουδιού

Το Rapping vs Singing Το τραγούδι ορίζεται ως η πράξη δημιουργίας ενός μουσικού ήχου με τη χρήση της φωνής και διαφορετικών τόνων και ρυθμών. Το τραγούδι μπορεί να γίνει με

Διαφορά μεταξύ ακρυλικού και λατέξ χρώματος

Acrylic vs Latex Paint Το ακρυλικό και το λατέξ χρώμα είναι κάπως παρόμοια, καθώς παράγονται από ακρυλική ρητίνη. Μόλις παρήχθησαν τα ακρυλικά και λατέξ χρώματα